Svaka žena želi da ima atraktivan izgled. Međutim, bez njegovane kože lica to je gotovo nemoguće postići. Kako bi se koža zacijelila i usporio proces starenja, potrebno je redovno provoditi postupke njege. Takve mjere ubrzavaju regeneraciju staničnih struktura, sprječavaju pojavu bora, a također eliminiraju nedostatke koji su se već pojavili.
Samo redovnom negom možete postići željeni efekat. To uključuje tretmane čišćenja, svakodnevnu njegu i, naravno, efikasne maske protiv starenja. Neke od preporuka stručnjaka kažu da maske treba početi sa 25 godina, u drugima - sa 20 godina. Prethodno ne biste trebali preopteretiti kožu, jer proces starenja još nije započeo.
Zašto koža stari
Nakon 25 godina prve bore se pojavljuju uglavnom zbog aktivnog pokreta mišića lica. Takve prve bore nazivaju se mimičnim i obično se pojavljuju u nazolabijalnoj regiji, blizu očiju. Zrela koža postepeno počinje gubiti elastičnost, a u dobi od 35 godina možete primijetiti znakove opuštene brade i obraza, produbljivanje bora na čelu i ispod očiju.
Starenje kože nastaje zbog smanjenja nivoa proizvodnje kolagena u tijelu. Njegov nedostatak može se nadoknaditi salonskim procedurama, korekcijom ishrane, kućnim maskama protiv starenja.
Koži koja blijedi potrebna je aktivna hidratacija, vitaminizacija i intenzivna njega. Domaće maske za lice od prirodnih sastojaka pomoći će vam da u svakom trenutku zadovoljite sve potrebe vaše kože.
Šta su bore
Kozmetolozi identificiraju nekoliko vrsta bora, čija se pojava javlja iz više razloga:
- Površinski - formira se u gornjem sloju kože, može se pojaviti nakon 30 godina, pa čak i mnogo ranije. Njihovu pojavu provociraju ne unutrašnji procesi u tijelu, već vanjski agresivni atmosferski utjecaji: povećane doze ultraljubičastog zračenja, suhi zrak, tvrda voda. Ovi faktori, zajedno sa nedovoljnom negom, mogu dovesti do skupljanja kože. Takve bore izgledaju kao fina mrežica, najčešće se pojavljuju ispod očiju, na sljepoočnicama.
- Umjerene – ove bore su vezane za starenje i razvijaju se u srednjem sloju kože. Kozmetolozi smatraju da do njihovog formiranja dolazi uglavnom zbog nedovoljne njege kože, jer se mimičke površinske bore s vremenom produbljuju. Srednje duboke bore nastaju nakon 40 godina, kada se smanji broj kolagenih vlakana, počinju mijenjati svoju strukturu, a elastičnost kože opada.
- Duboke - takve bore su trajna deformacija kože koja zahvata sve slojeve i dopire do masnog tkiva. Obično se javljaju nakon 50 godina. Bore u područjima najveće mimičke aktivnosti karakteriše veća dubina. Mnogi kozmetolozi smatraju da je prisustvo i broj dubokih bora uzrokovano genetskim faktorima.
Kako biste podmladili kožu, a ne naškodili joj, potrebno je birati kozmetiku na osnovu godina. Pomlađujuće maske za lice pomoći će zasićenju kože svim potrebnim elementima i nositi se s promjenama vezanim za dob. Na primjer, formulacije koje su efikasne sa 20 godina neće pokazati pozitivnu dinamiku nakon 60. Ista shema radi obrnutim redoslijedom: agresivne tehnike protiv starenja ne treba primjenjivati na kožu koja ima sposobnost održavanja elastičnosti.
Kako podmladiti svoju kožu
Kako sačuvati mladost kože, pitanje je koje zanima sve žene, bez izuzetka. Da biste ovaj san ostvarili, morate slijediti nekoliko jednostavnih pravila:
- svaki novi dan započnite temeljnim pranjem, nakon vodenih postupaka, preporučljivo je ne sušiti lice ručnikom;
- u arsenalu svake žene trebale bi biti prisutne dnevne i noćne kreme protiv starenja;
- gimnastika za lice je najbolji asistent u održavanju elastičnosti lica, ne štedite 10-15 minuta za to svaki dan;
- Radite maske i pilinge najmanje 2 puta sedmično.
Iz ogromnog broja najboljih recepata za ljepotu i mladost možete izvući iz iskustva naših majki i baka. Isprobajte na sebi najbolje provjerene narodne recepte. Visokokvalitetni pilinzi, kreme, maske za lice protiv starenja, kako tvorničke (podložne dobrom prirodnom sastavu) tako i domaće, daju odlične rezultate uz redovnu upotrebu. Riješit ćete se starih bora i spriječiti pojavu novih.
Face building je jedan od najsigurnijih i najdostupnijih načina za produženje mladosti kože. Ova vježba za lice nema kontraindikacije. Omogućit će vam da se riješite mimičnih bora, uklonite duplu bradu i povećate ukupni turgor kože.
Proizvodi za maske
Domaće podmlađujuće maske za lice neophodne su za zatezanje, omekšavanje i izbjeljivanje kože. Osim toga, zasićuju je udarnim dozama vitamina i minerala. Aktivne tvari se nalaze u povrću, voću, mliječnim proizvodima. Kada nanesete prirodnu masku, osjetit ćete trenutni efekat.
Domaću masku možete napraviti koristeći:
- pulpa povrća i voća;
- bilje;
- žitarice;
- med.
Ovi proizvodi imaju veoma bogat vitaminski sastav i mogu pokrenuti proces regeneracije tkiva. Koristeći najefikasnije prirodne maske, možete izgledati najmanje 10 godina mlađe u bilo kojoj dobi.
Maske za sve tipove kože
Recept za podmlađujuću masku za lice od kafe ili kakaa. Ovi sastojci imaju snažan tonik, ublažavaju natečenost. Pilingi svojim sadržajem omogućavaju nežno i efikasno čišćenje kože, uklanjanje mrtvih ćelija. Za kuvanje će vam trebati:
- 2 kašike mlevene kafe ili kakaa;
- 6 kašika bilo kog fermentisanog mlečnog proizvoda bez hemijskih dodataka;
- može se dodati malo meda za antibakterijski efekat.
Mješavina za dehidriranu kožu može se obogatiti maslinovim, bademovim, kokosovim uljem. U keramičkoj posudi pomiješajte kafu i fermentirani mliječni proizvod, istucite masu, dodajte med. Nanesite kompoziciju na lice i sačekajte da se osuši.
Da biste oslabili učinak zatezanja, nanesite ručnik navlažen toplom vodom na lice, uklonite ostatak kompozicije.
Maska od ovsene kaše i jogurta. Ova mješavina je za podmlađivanje. Efikasno se bori protiv bora, upala. Nakon maske vaše lice će zablistati. Za pripremu pripremite:
- kašika ovsenih pahuljica;
- kašika jogurta bez hemijskih dodataka;
- voćni sok;
- malo meda.
Ovsene pahuljice sameljite u brašno i prelijte jogurtom. Ostavite da odstoji pola sata da nabubri. Zatim u kompoziciju dodajte med i voćni sok. Nanesite masku za lice protiv starenja na 10 minuta. Za to vrijeme, sastav se može malo osušiti tako da se lako ispere, malo navlažite lice vodom dok se tvrde grudvice ne otope, a zatim operite na uobičajen način.
Maska od ovsene kaše. Takva maska će pomoći u rješavanju problema zrele kože. Već od prvog nanošenja videćete kako su fine bore izglađene, koža je dobila zdravu boju. Da biste ga pripremili, opskrbite se sljedećim namirnicama:
- kašika ovsenih pahuljica, mlevenih u brašno;
- kašičica limunovog soka;
- 2 kašičice mleka.
Zagrijte mlijeko i dodajte ostale sastojke. Pažnja, mlijeko ne smije biti vruće, neka bude malo toplije od tjelesne temperature. Nakon temeljitog miješanja sastava, nanesite ga na kožu. Osim toga, ova maska se može nanijeti i na područje vrata i dekoltea.
Soda piling. Soda je poznata po svojim svojstvima pilinga i čišćenja. Samo jedna podmlađujuća maska za lice će dati nevjerovatan učinak rješavanja perutanja, finih bora i osipa. Za pripremu ovog čudotvornog lijeka uzmite sljedeće namirnice:
- 2 kašike sode bikarbone;
- 1 kašičica vode.
Pomiješajte sastojke i miješajte dok se ne dobije pasta. Nanesite na područja koja zahtijevaju čišćenje, umasirajte vrhovima prstiju.
Pravila za upotrebu kućnih maski
Prednosti domaćih maski za kožu su očigledne. Osim toga, imaju niz drugih prednosti:
- nedostatak hemikalija;
- pristupačna cijena;
- brzo kuhanje;
- pravi sastojci su uvek pri ruci;
- visoka efikasnost.
Učinkovite maske za lice - pomlađujuće i regenerirajuće - pogodne su čak i za one koji pate od alergijskih reakcija. Uzimajući neutralnu kompoziciju, donijet ćete izuzetne prednosti svojoj koži. Dostupnost svih sastojaka omogućava njihovo miješanje i korištenje u bilo koje vrijeme.
Možete koristiti ne samo navedene proizvode. Izrada domaćih maski uključuje pravi let mašte. Za kuvanje su pogodna bilo koja ulja, med, svježe začinsko bilje, bobice. Poznavajući učinak svakog proizvoda na kožu, napravit ćete masku prema vašem tipu kože.
Maske se nanose na čistu kožu. Izbjegavajte područje ispod očiju i oko usana, ova područja zahtijevaju izuzetno blage i hidratantne proizvode. Sastav je potrebno isprati nakon 15-20 minuta izlaganja i samo toplom vodom. Nakon maske možete koristiti svoju uobičajenu hidratantnu kremu.
Ako je vaša koža sklona alergijama, testirajte masku. Da biste to učinili, nanesite smjesu na područje zgloba i ostavite da odstoji 10-15 minuta. Ako za to vrijeme nije došlo do nuspojave na koži, onda možete sigurno koristiti masku za lice.
Zapamtite da će učinak biti drugačiji, recepti za maske protiv starenja moraju se odabrati isključivo pojedinačno. Ako ste čitali o zapanjujućoj maski koja obećava trenutni učinak, nema garancije da će vam uspjeti. Probnim putem možete pronaći "zlatnu masku" koja će vam pomoći da ostanete mladi godinama koje dolaze.